2019 DGS Sınavı Ne Zaman Olacak ?

2021 tyt ne zaman yapılacak

2019 DGS Sınavı Ne Zaman Olacak ?

2019 DGS sınavı ne zaman olacak sorusunun cevabı belli oldu. İki yıllık ön lisans eğitimini dört yıllık lisans programlarına tamamlamak isteyen adayların merakla beklediği DGS sınavına başvurular geçtiğimiz günlerde sona ermişti. DGS sınavına girebilmek için adayların bir meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olması gerekiyor.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan DGS sınavı 30 Haziran Pazar günü saat 10:15’te gerçekleştirilecek.  8 Mayıs 2019 tarihinde sonra eren başvuruları kaçırdım diye düşünüyorsanız, geç başvuru tarihinin 21 Mayıs günü olduğunu ve bu tarihten sonra başvuru kabul edilmediğini hatırlatmak istiyoruz.

DGS’de adaylara yönelik sayısal ve sözel bölümlerden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Her test 120 sorudan oluşacaktır. DGS sınavında verilen süre 180 dakikadır. Sınavda 15 dakika kuralı uygulanacağını sınava giren adaylara özellikle tekrar vurgulamak istiyoruz.

Geçtiğimiz senelerde saat 10:00’a kadar adayların sınav binasına alınma işlemleri tamamlanmıştı. Saat 10:00’dan sonra ise binalara alınma işlemi gerçekleştirilmemişti.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundalar. Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla

yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

Sınav açıklandıktan sonra adaylar tercihlerini ÖSYM sitesi üzerinden gerçekleştireceklerdir.

2019 DGS sınavı matematik konuları nelerdir, ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.