2019 LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

2019 LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

2019 LGS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun cevabı belli oldu. 1 Haziran 2019 Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan LGS sınavını yüzbinlerce veli ve öğrenci heyecanla bekliyor. MEB tarafından her sene yapılan LGS ile 8. sınıf öğrencileri, sınav sonucuna göre aldıkları puanla liselere geçiş yapacak. MEB tarafından yayınlanan kılavuza göre, 2019 LGS sınav sonucu 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanacak.

Sayısal ve sözel olmak üzere iki ayrı kısımla yapılan LGS açıklandıktan sonra, öğrencilerin tercih yapacağı sistemle 8. sınıf öğrencileri tercih ettiği liselere giriş yapabilecek. Liselerin taban puanları ve kontenjana göre tercihler gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz sene MEB sitesinden yayınlana sonuçlara ilgili adresden buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz sene ekim ayından itibaren öğrencilere yardımcı olmak için örnek soru kitapçıkları yayımlamaya başladı.  Öğrenci, veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılanan bu yeni uygulamayla birlikte, her ay örnek soru kitapçıkları yayınlanmaya başladı. Örnek sorular için ilgili yazımızda en altta yer alan bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Daha önceki senelerde TEOG adıyla yapılan sınav sorularıyla ilgili yazımıza buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

LGS’nin Geçersiz Sayılacağı Durumlar Nelerdir?

  • Öğrencinin, herhangi bir öğrenciden ya da dokümandan kopya çektiğinin veya kopya verdiğinin sınav görevlilerince tespit edilmesi
  • Öğrencinin yerine başkasının sınava girmesi
  • Başvuru şartlarını taşımadığı ve başvurusu olmadığı halde öğrencinin sınava girmesi
  • Geçerli kimlik belgesinin ve fotoğraflı sınav giriş belgesinin ibraz edilmemesi
  • Cevap kağıdının okunmasını engelleyecek gereksiz karalamalardan dolayı optik okuyucu tarafından okunamaması
  • Cev
    ap kağıdının, içinde bulunması gereken sınav güvenlik poşetinden çıkmaması, eksik çıkması veya zarar görmüş olması
  • Başka öğrencinin sınav evrakının kullanılması