2019 LGS Tercihleri Ne Zaman ?

2019 LGS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak ?

Geçtiğimiz sene yaklaşık 1 milyon öğrencinin girdiği LGS sınavı sonucunda, sınavlar açıklandıktan sonra MEB tarafından yayınlanan Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzu’na göre tarihler belli olmuştu. 2019 LGS tercihleri ne zaman yapılacak sorusunun cevabı ise, önümüzdeki günlerde belli olacak. Geçtiğimiz sene 4 ayrı dönemde tercihler olmuştu. Her dönem sonlarında da tercihler yapılmıştı. Geçen sene uygunlanan yöntemi, özellikle bu sene nasıl bir uygulama yapılabileceği ile ilgili fikir yürütebilmek açısından açıklıyoruz.

Geçtiğimiz yıl, Ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas nakiller, 6-10 Ağustos, 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-6 Eylül dönemlerinde yapılmıştı. Her nakil

döneminin sonunda, 13 Ağustos, 19 Ağustos, 3 Eylül ve 8 Eylül´de www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilmişti.

Geçtiğimiz sene MEB tarafından yayınlanan kılavuza göre, 8. sınıfı başarıyla tamamlayan, açık öğretim ortaokulundan mezun durumda olanlar  ve herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşen veya yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecek. Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin, merkezi sınavla öğrenci alan okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunlu olacak.

İlk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin nakil döneminde kayıt alanından okul seçme zorunluluğu bulunmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, ilk tercihi kayıt alanından olmak kaydıyla en fazla 5 okul tercihinde bulunabilecek.
Öğrencilerin farklı okul türü tercih etme zorunluluğu olmayacak. Yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar ve yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 5´er okul tercihi yapılabilecek.
İşlemler, Bakanlığın http://www.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre, öğrenci velisi tarafından yapılacak.
2018 yılı LGS sınav ve cevapları için lütfen tıklayınız.