2019 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

2019 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

Milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği 2019 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun cevabı belli oldu. 2018 yılından itibaren yapılmaya başlanan YKS, bu sene de geçen sene olduğu gibi üç ayrı oturumla yapılıyor. ÖSYM tarafından uygulanan sınav programı hatılanacağı üzere şu şekildeydi.

  • 1. Oturum, Temel Yeterlilik Testi (TYT),  15 Haziran 2019 Cumartesi günü gerçekleştirildi.
  • 2. Oturum, Alan Yeterlilik Testleri (AYT), 16 Haziran 2019 Pazar günü gerçekleştirildi.
  • 3. Oturum,  Yabancı Dil Testi (YDT), 16 Haziran 2019 Pazar günü gerçekleştirildi.

Uzun süren hazırlıkların, ders çalışmaların ardından 15 -16 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen bu önemli sınavın ardından gözler ÖSYM’den gelecek olan açıklamaya çevrildi. Sınav soru ve cevapları ile doğru yanlışlarını kontrol eden adaylar şimdi ise ‘YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak’ sorusunun cevabını araştırıyor. ÖSYM, resmi internet sitesinden yayımladığı sınav takvimi ile sonuçlar için resmi tarihi belirledi.

TYT ve AYT’ye giren adaylar her iki sınavın sonucunu da ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sayfası’ndan öğrenebilecekler. Ayrıca, YDS yani Yabancı Dil Testi’ne giren üniversite adayları da sonuçları 31 aynı şekilde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sayfası’ndan öğrenebilecekler.

YKS sınav sonuçları ise 18 Temmuz 2019 perşembe günü açıklanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar, YKS tercihleri yapacaklardır.  ÖSYM tarafından tercih süreci baş

latıldığında, 2019 yılı tercih kılavuzu da yayınlanacak. Üniversite sınavına giren adaylar, tercih kılavuzunu inceleyerek yükseköğretim programları arasından tercihlerini yapacaklardır.

Ünlü matematikçiler ile ilgili sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.