2021 DGS Sınavı Ne Zaman Olacak ?

2021 DGS Sınavı Ne Zaman Olacak ?

2021 DGS sınavı ne zaman olacak sorusunun cevabı belli oldu. İki yıllık ön lisans eğitimini dört yıllık lisans programlarına tamamlamak isteyen adayların merakla beklediği DGS sınavına başvurular geçtiğimiz günlerde sona ermişti. Adayların, DGS sınavına girebilmesi için bir meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olması gerekmektedir.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan DGS sınavı 30 Haziran Pazar günü saat 10:15’te gerçekleştirilecek.  31 Mayıs 2021 tarihinde DGS sınavının son başvuruları tamamlanmıştır. Geç başvuru tarihi DGS sınavı için 8 Haziran 2021’dir. Bu tarihten sonra başvuru kabul edilmediğini hatırlatmak istiyoruz.

DGS’de adaylara yönelik sayısal ve sözel bölümlerden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Her test 120 sorudan oluşacaktır. DGS sınavında verilen süre 180 dakikadır. Sınavda 15 dakika kuralı uygulanacağını sınava giren adaylara özellikle tekrar vurgulamak istiyoruz.

Geçtiğimiz senelerde saat 10:00’a kadar adayların sınav binasına alınma işlemleri tamamlanmıştır. Saat 10:00’dan sonra ise binalara alınma işlemi gerçekleştirilmemişti.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

Sınav açıklandıktan sonra adaylar tercihlerini ÖSYM sitesi üzerinden gerçekleştireceklerdir.

2021 DGS sınavı matematik konuları nelerdir, ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.