2021 LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

2021 LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

2021 LGS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun cevabı belli oldu.  Ayrıca sayfamızın en altında 2021 LGS sınavı matematik sorularının çözümlerini oluşan sayfamıza bağlantı adresini de bulabileceksiniz. LGS sınavı 6 Haziran 2021 Pazar günü gerçekleştirilecektir. Bu sınavı, yüzbinlerce veli ve öğrenci heyecanla bekliyor. MEB tarafından her sene yapılan LGS ile 8. sınıf öğrencileri, sınav sonucuna göre aldıkları puanla liselere geçiş yapacak. MEB tarafından yayınlanan kılavuza göre, 2021 LGS sınav sonucu 30 Haziran 2021 tarihinde açıklanacaktır. Ayrıca, 30 Haziran 2021 gününün çarşamba günü olduğunu da hatırlatmak istiyoruz.

LGS sınavı sayısal ve sözel olmak üzere iki ayrı kısımla yapılan LGS açıklandıktan sonra, öğrencilerin tercih yapacağı sistemle 8. sınıf öğrencileri tercih ettiği liselere giriş yapabilecektir. Liselerin taban puanları ve kontenjana göre tercihler gerçekleştirilecektir. Geçtiğimiz sene MEB sitesinden yayınlana sonuçlara ilgili adresten buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz sene ekim ayından itibaren öğrencilere yardımcı olmak için örnek soru kitapçıkları yayımlamaya başladı. Öğrenci, veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılanan bu yeni uygulamayla birlikte, her ay örnek soru kitapçıkları yayınlanmaya başladı. Örnek sorular için ilgili yazımızda en altta yer alan bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

.

Daha önceki senelerde TEOG adıyla yapılan sınav sorularıyla ilgili yazımıza buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

LGS’nin Geçersiz Sayılacağı Durumlar Nelerdir?

  • Öğrencinin, kopya çektiğinin veya kopya verdiğinin sınav görevlilerince tespit edilmesi
  • Öğrencinin yerine başkasının sınava girmesi
  • Başvuru şartlarını taşımadığı ve başvurusu olmadığı halde öğrencinin sınava girmesi
  • Geçerli kimlik belgesinin ve fotoğraflı sınav giriş belgesinin ibraz edilmemesi
  • Cevap kağıdının okunmasını engelleyecek gereksiz karalamalardan dolayı optik okuyucu tarafından okunamaması
  • Cevap kağıdının, içinde bulunması gereken sınav güvenlik poşetinden çıkmaması, eksik çıkması veya zarar görmüş olması
  • Başka öğrencinin sınav evrakının kullanılması