2022 DGS Sınavı ne zaman olacak?

2022 DGS Sınavı Ne Zaman Olacak ?

2022 DGS sınavı ne zaman olacak sorusunun cevabı belli oldu. İki yıllık ön lisans eğitimini dört yıllık lisans programlarına tamamlamak isteyen adayların gireceği Dikey Geçiş Sınavı her sene ÖYSM tarafından yapılmaktadır. DGS sınavına girebilmek için adayların bir meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olması gerekiyor.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan DGS sınavı 17 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecektir.  Dikey Geçiş Sınavı başvuru tarihleri 21 Mayıs 2022- 31 Mayıs 2022 tarihileri arasındadır. Ayrıca, bu tarih aralığı kaçıran adaylar için geç başvuru tarihi de hatırlatmak istiyoruz. Kısaca geç başvuru zamanı ise 8 Haziran 2022 tarihinde sona erecektir.

DGS’de adaylara yönelik sayısal ve sözel bölümlerden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Her test 120 sorudan oluşacaktır. DGS sınavında verilen süre 180 dakikadır. Sınavda 15 dakika kuralı uygulanacağını sınava giren adaylara özellikle tekrar vurgulamak istiyoruz.

Geçtiğimiz senelerde saat 10:00’a kadar adayların sınav binasına alınma işlemleri tamamlanmıştı. Saat 10:00’dan sonra ise binalara alınma işlemi gerçekleştirilmemişti.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundalar. DGS’ye kimler başvuramaz ? Kısaca, Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması al

anlar. Ayrıca bu diplomayı alacak olanların da başvuramayacağını hatırlatmak istiyoruz.

Sınav açıklandıktan sonra adaylar tercihlerini ÖSYM sitesi üzerinden gerçekleştireceklerdir.

Matematik özel ders almak artık çok kolay, ilgili yazımıza buradan lütfen bakınız.