Ales 2 Sınavı Ne Zaman Yapılacak ?

Ales 2 Sınavı Ne Zaman Yapılacak ?

ALES 2 sınavı ne zaman yapılacak, ÖSYM tarafından daha önceden belirlenen takvime göre gerçekleştirilecek. Daha önce yapılan Ales 1 sınavını kaçıran ya da daha yüksek puan almak için şansını tekrar denemek isteyen adaylar dört gözle ALES-2 sınavını bekliyor. 2 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirilen ALES 1 sınavından sonra gözler ALES 2 sınavında.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, üniversitelerde yüksek lisans, doktora ve akademik çalışma yapmak isteyenlerin katılım sağladığı bir sınavdır. ALES 2 sınav tarihi, 19 Eylül 2021 Pazar günü olarak belirlenmiştir. ALES 2 sınavı daha önceden ÖSYM tarafından belirlenen merkezlerde yapılacaktır.

BAŞVURU TARİHLERİ

ALES 2 başvuruları 3-11 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Ayrıca, ücret ödeme için son gün ise 12 Ağustos 2021 tarihi olarak belirlenmiştir. ALES 2 için geç başvuru günü ise 17 Ağustos 2021 olarak belirlenmiştir. Geç Başvuru Gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, aynı gün %50 daha fazla olacak şekilde ödenmektedir.

Ales Puanı Nasıl Hesaplanmaktadır ?

ales 2 ne zaman

Ales 2 – 2021

Çoktan seçmeli yapılan bu sınavın ÖSYM tarafından optik okuyucu ile okunacağını ve bilgisayar ortamında değerlendireceğini bir kere daha hatırlatmak istiyoruz. Bununla birlikte adayların sorulara verdiği doğru ve yanlış cevaplara göre, 4 yanlış cevap 1 doğru cevabı etkisiz hale getirecek. Buna göre adayların ham puanları ve standart sapmaları hesaplanacak. Kısaca, bu standart puanlara göre de, her bir adayın sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanları ayrı ayrı hesaplanacak.

Puan Türü  Sayısal Testi Sözel Testi
ALES Sayısal Puanı  0,
75
0,25
ALES Sözel Puanı  0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı  0,50 0,50

 

Ünlü Matematikçiler kimdir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.