Ales 2019 İlkbahar Sınavı Ne Zaman Açıklanacak ?

Ales 2019 İlkbahar Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?

Ales 2019 İlkbahar Sınavı ne zaman açıklanacak sorusunun cevabı belli oldu. ÖSYM tarafından 05.05.2019 pazar günü yapılan Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavının ne zaman açıklanacağı, sınava giren binlerce öğrenci tarafından heyecanla takip ediliyor. Ales 2019 ilkbahar sınavı, 30 Mayıs 2019 perşembe günü açıklanacak.

Ales 2019 ilkbahar sınavının soru ve cevapları ise henüz yayınlanmadı. Sorular yayınlanır yayınlanmaz en kısa sürede matematik ve geometri sorularının çözümlerinin de sitemizde yer alacağını özellikle hatırlatmak istiyoruz. Verdiği cevapları hatırlamayan adayların genellikle çözümleri gördüğünde, sorulara hangi cevabı verdiklerini daha iyi hatırladıklarını biliyoruz.

Ales Puanı nasıl Hesaplanıyor ?

Çoktan seçmeli yapılan bu sınavın ÖSYM tarafından optik okuyucu ile okunacağını ve bilgisayar ortamında değerlendireceğini bir kere daha hatırlatmak istiyoruz. Adayların sorulara verdiği doğru ve yanlış cevaplara göre, 4 yanlış cevap 1 doğru cevabı etkisiz hale getirecek ve adayların ham puanları ve standart sapmaları hesaplanacak. Bu standart puanlara göre de, her bir adayın sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanları hesaplanacak.

Puan Türü  Sayısal Testi Sözel Testi
ALES Sayısal Puanı  0,75 0,25
ALES Sözel Puanı  0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı  0,50 0,50

 

Üniversitelerde yüksek lisans, doktora ve akademik çalışma yapmak isteyenlerin katılım sağladığı ALES sınavının sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. ÖSYM yayınladığı sınav takviminde sonuç tarihini duyurmuştu, 2019 ALES sonuçları 30 Mayıs’ta açıklanacak.

2019 Ales-2 ve 2019 Sonbahar olmak üzere iki ayrı ALES sı

navının da yapılacağını hatırlatıyoruz. Ales sınavı matematik konuları adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.