ALES Sonbahar Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

ALES Sonbahar sınavı ne zaman yapılacak sorusunun cevabı belli oldu. Ales 2019 Sonbahar, ÖSYM tarafından daha önceden belirlenen takvime göre gerçekleştirilecek. Ales ilkbahar ve Ales-2 sınavlarını kaçıran ya da daha yüksek puan almak için şansını tekrar denemek isteyen adaylar dört gözle ALES Sonbahar sınavını bekliyor.

Üniversitelerde yüksek lisans, doktora ve akademik çalışma yapmak isteyenlerin katılım sağladığı ALES sonbahar sınavı ne zaman yapılacak sorusu ÖSYM tarafından belirlenen takvime göre, 17 Kasım 2019 Pazar günü. Daha önceden ÖSYM tarafından belirlenen merkezlerde yapılacak olan ALES Sonbahar sınavı, Ales İlkbahar ve Ales-2 sınavından sonra, 2019 yılı içerisinde yapılacak olan 3. ALES olacaktır.

Ales Puanı nasıl Hesaplanıyor ?

ales sonbahar 2019 tarihi ne zaman

Ales Sonbahar 2019

Çoktan seçmeli yapılan bu sınavın ÖSYM tarafından optik okuyucu ile okunacağını ve bilgisayar ortamında değerlendireceğini bir kere daha hatırlatmak istiyoruz. Adayların sorulara verdiği doğru ve yanlış cevaplara göre, 4 yanlış cevap 1 doğru cevabı etkisiz hale getirecek ve adayların ham puanları ve standart sapmaları hesaplanacak. Bu standart puanlara göre de, her bir adayın sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanları ayrı ayrı hesaplanacak.

Puan Türü  Sayısal Testi Sözel Testi
ALES Sayısal Puanı  0,75 0,25
ALES Sözel Puanı  0,25 0,75
ALES Eşit Ağırlık Puanı  0,50 0,50

 

Ales 2019 sorularının ne zaman açıklanacağı ile ilgili daha önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.