Cahit Arf Kimdir Kısaca Hayatı

Cahit Arf Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri (1910-1997)

Cahit Arf kimdir, kısaca hayatı nasıldı ? Matematiğe Katkıları Neydi? 1910-1997 yılları arasında yaşamış dünyaca ünlü Türk matematikçidir. Cahit Arf’ın hayatı kısaca şöyledir. 1910 yılında Selanik’te dünyaya gelmiş, 1918-1920 yılları arasında İstanbul Erkek Lisesi’nde okumuş ve daha sonrasında yüksek öğrenimini 1932 yılında Fransa’da Ecole Normale Superieure’de tamamlamıştır. Yurda döndükten sonra, kısa bir süre Galatasaray Lisesi’nde Matematik öğretmenliği yapmış ve sonrasında İstanbul Üniversitesi’nde akademik kariyerine başlamış ve doçent adayı olmuştur.

Cahit Arf Kimdir

Cahit Arf Kimdir Kısaca Hayatı

Cahit Arf, sonraki yıllarda doktorasını yapmak üzere Almanya’ya gitmiş ve 1938 yılında Göttingen Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını tamamlamıştır. Ünlü Alman matematikçi Helmut Hesse ile birlikte çalışmış ve isimleri olan Hesse-Arf Kuramı’nı geliştirmişlerdir. Cahit Arf’in matematiğe katkılarına baktığımızda, kuadratik formların sınıflandırmasında “Arf Sabiti”, “Arf Halkaları” ve “Arf Kapanışları”gibi büyük buluşlara imza atmıştır.

Türkiye’ye döndüğünde İstanbul Üniversitesi’nde çalışmaya başlamış ve önce profesörlüğe, daha sonra da Ordinaryus’luğa yükselmiştir. 1962 yılına kadar İstanbul Üniversitesi’nde çalışmış ve hemen sonrasında Robert Koleji’nde matematik dersleri vermeye başlamıştır. 2 sene sonra, 1964 yılında TÜBİTAK’ın ilk bilim kurulu başkanı olmuştur. Daha sonraki yıllarda ABD’de araştırma ve incelemelerde bulunmuş ve California Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 1967 yılında tekrar Türkiye’ye dönen Cahit Arf ODTÜ’de öğretim üyesi olarak çalışmış ve 1980 yılında emekli olmuştur. Emekli olduktan sonra Tübitak’ta değişik görevlerde bulunmuş ve 1983-1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği Başkanlığı yapmıştır. 1997 yılında ise hayata gözlerini yummuştur.

Cahit Arf Eserleri, Matematiğe Katkıları

Cahit Arf, cebir alanında yapmış olduğu çalışmalarla ün salmıştır. Geometri problemlerinin pergelle ya da cetvelle çözülebilmesiyle ilgili yaptığı bilimsel çalışmalar ve kuadratik formların sınıflandırmasında “Arf Sabiti”, “Arf Halkaları” ve “Arf Kapanışları” gibi büyük buluşlara imza atmıştır. Ayrıca Hesse-Arf Kuramı’nı geliştirmiş ve matematik dünyasında büyük bir üne kavuşmuştur. Cahit Arf’ın matematik çalışmalarının dışında bir çok şiiri de bulunmaktadır.

Cahit Arf Sözleri

“Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek değil keşfederek anlamak gerekir.”
“Bilim adamı olabilmek için tutku gerekir.”

“Matematiği ezberlemeyin, kendiniz yapın ve anlayın.”

“Ben matematiğe hayatımı adadım, karşılığında bana hayatımı geri verdi.”

“Gerçekten evrenin sırrını arıyorsanız, benim yaptığım gibi sayılara gelin. Sonsuzluk her şeyin cevabıdır. Sayı sonsuzdur.”

“Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek değil keşfederek anlamak gerekir.”

“İşlerinizi başkalarına yaptırmayın. Çünkü kendi istedikleri gibi yaparlar.”

“İki kere iki nasıl dörtse, bende o kadar akılcıyımdır.”

“İnsanoğlu bir gün sonsuza dek yaşamayı matematikle bulacaktır.”

“Elime Kur’an’ı aldığımda Allah’a, elime kalemi aldığımda kendime inanıyorum.”

“Osmanlı Devleti fazla büyüktü ve gerideydi, Türkiye daha küçük ve ileride olacak.”

“Çocukluğumda benim için üç şey vardı. Matematik, tarih ve politika. Ama matematik zaten hepsini anlatan şeydi.”

“Matematik zaten her zaman vardı. İnsanoğlu onu buldu.”

“Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek değil keşfederek anlamak gerekir.”

“Bilim ve inanç iki ayrı unsurdur. Birleşirse devrim yapabilirsiniz.”

“Bilim ve inanç birbirinden farklı şeylerdir. İki ayrı unsurdur. Ama bilim ve inanç yan yana gelirse çok şey başarırlar. Bilim ve inancın birbirine ters düşmemesi gerekmektedir.”

“Bilim insanı adayı olan bu çocuklar hiçbir zaman kendilerine öğretilenleri sorgusuz sualsiz ezberlemezler ve doğruluğuna kayıtsız şartsız inanmazlar, çünkü biz bile öğrettiğimiz şeylerin doğruluğundan şüphe etmekteyiz. ”

  • Ünlü Türk matematikçi Ali Kuşçu ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
  • Matematik zoom üzerinden özel ders ile ilgili yazımızı okumak için lütfen bize buradan ulaşınız.