Galileo Galilei Kısaca Hayatı

Galileo Galilei Kısaca Hayatı, Biyografisi, Buluşları

Galileo Galilei kimdir, kısaca hayatı nasıldı, sizler için Galileo hakkında kısa bilgiler derledik. Ünlü italyan astronom, filozof, fizikçi, mühendis ve matematikçidir. 15 Şubat 1564 yılında İtalya’nın Pisa şehrinde doğmuştur. Babası dönemin tanınmış müzisyenlerinden olan Vincenzo Galeli’dir. Altı kardeşi olan Galelio Galilei, ilk öğrenimini İtalya’nın Floeransa şehrinde tamamlamıştır.

Galileo, 1581 yılında Pisa Üniversitesi‘nde tıp eğitimi almaya başlamış, fakat maddi imkansızlıklar yüzünden okulu bırakmak zorunda kalmıştır. Daha sonrasında ise matematiğe yönelmiş ve matematik konusunda yapmış olduğu çalışmalarıyla 1589 yılında Pisa Üniversitesi’nde profesör olmuştur. Galileo, fizik ile matematik konularında araştırmalar yapmış ve bu iki bilim dalına önemli katkılarda bulunmuştur. Özellikle sarkaç, yüzen cisimler ve kinetik konularına yoğunlamış, fiziği matematikle birlikte ele alarak döneminin bir çok bilim adamıyla karşı karşıya gelmiştir. Serbest düşme hareketinde, katedilen yolun (x), düşme zamanın (t) karesiyle doğru orantılı olduğunu göstermiştir. Pisa Kule’sinden cisimleri yere atarak düşen bütün bütün cisimlerin aynı sabit ivmeye (hızlanma) sahip olduğunu belirtmiştir. Bu çalışmaları aynı üniversitede yer alan diğer profesörlerin tepkisini çekmiş, onlarla fikri konularda anlaşamamış ve Pisa Üniversitesi’nden ayrılmıştır.

1592 yılında Padova Üniversitesi‘ne geçerek çalışmalarına burada devam etmiştir. O yıllarda askeri amaçla kullanılmakta olan pusulayı, 1597 yılında ticari olarak piyasaya sunmuştur. Bundan hemen sonra, 1600’lü yılların başında ilk ilkel termometreyi bulmuştur. Ayrıca insanların kalp atışlarını ölçmeye yarayan sarkacı icat etmiştir.

galileo kısaca hayatı

Galileo Galilei Astronomi Çalışmaları

Galileo astronomi alanında da önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir. 1609 yılında kendisi daha gelişmiş bir teleskop icat etmiş ve bunu astronomi çalışmalarında kullanmıştır. Teleskopu astronomi çalışmalarında kullanan ilk bilim adamı Galileo’dur. Astronomi çalışmalarını Siderius Nuntius isimli eserinde toplamıştır. Bu eserinin Türkçesi Yıldız Habercisi ‘dir. Galileo eserinde, ayın yüzeyi, samanyolu galaksisi ve yıldız kümeleri üzerinde durmuştur. Hatta Jüpiter’in dört uydusunun varlığından da ilk olarak kendisi bahsetmiştir. Ayrıca Venüs’ün evreleri, Satürn’ün halka şeklinde olması, Güneş üzerinde olan gölgelerin leke olduğunu da eserinde belirtmiştir. Galileo’nun bu eserinde astronomide ki Batlamyus sistemi hakkında bilgiler de bulunmaktadır.

Galileo,1611 yılında Roma’ya giderek burada bulunan bilim akademisine üye olmuştur. Fakat sonraki yıllarda açıkca savunduğu Kopernik Sistemi sebebiyle, kilise ile karşı karşıya gelmiştir. 1616 yılında dönemin papası V.Paul tarafından kitaplarını araştırmak için kurulan komisyon tarafından fikirlerinden özellikle de dünyanın döndüğü savından dönme çağrısı yapılmıştır.

Çalışmalarına birkaç sene daha devam eden Galileo, 1618 yılında üç kuyruklu yıldızı keşfetmiştir. “İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar” isimli eserini 1632 yılında yayımlamıştır. Galileo, çalışmaları sonucunda tekrar kilise ile karşı karşıya gelmiştir. Bu eseri 1633 yılında yasaklanmışt

r. Daha sonrasında kurulan enginizasyon mahkemesi sonucunda müebbet hapse mahkum edilmiştir. Galileo hapiste geçirdiği yılların ardından 1642 yılında ise vefat etmiştir.

Ünlü matematikçiler kimdir adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.