Hypatia Kimdir ?

Hypatia Kimdir ?

Hypatia kimdir, kısaca M.S. 370-415 yılları arasında yaşamış, İskenderiyeli Hypatia olarak da bilinen ilk kadın matematikçi, filozof ve astronomdur. İskenderiyeli matematikçi ve astronom Theon’un kızıdır. Babasından aldığı sağlam eğitim ve ilhamla birlikte, Atina’da eğitiminin tamamlamış ve daha sonra İskenderiye’ye yerleşmiş ve burada bir okul kurmuştur. Bu okulda Platon, Aristo ve Suda gibi filozoflar üzerine dersler vermiştir.

hypatia kimdir

hypatia kimdir kısaca hayatı

İlk kadın matematikçi olan Hypatia, doğayı mantık, matematik ve deneylerle açıklamaya çalışmıştır. Hypatia’nın çalışmaları gökyüzündeki isimlerin sınıflandırılmasında, hidrometre’nin bulunmasında, sıvıların yoğunluk derecesinin belirlenmesinde etkili olmuş, astronomik tablolar, appolonius kesitleri ve diophant üzerinde de çalışmalarda bulunmuştur. Hypatia, Arkadius’un hükümdarlığı zamanında yaşamış ve o zamanın en güzel kadınlarından biri olduğu söylenmektedir. Hypatia’nın eserlerine baktığımızda, Öklid ve Apollonius’un Konikleri üzerine kitaplarının olduğu bilinmektedir. Artimetik üzerine 13 ciltlik yorum yapmıştır. Babası ve aynı zamanda ilk hocası Theon’un yazdığı Öklid elementleri ve Ptolemy’nin Almagest’i eserlerini düzenlemiştir. Bütün bunların yanında Astronomi Kanunları adlı eseri de bulunmaktadır, fakat bu eserlerinin hiç birisi günümüze kadar ulaşamamıştır.

Hypatia hayatı boyunca savunduğu felsefesiyle, dönemin düşüncelerine göre daha araştırmacı ve bilimsel nitelikteydi. Fakat hristiyanlarca, pusperestlikle suçlanıyor ve ona göre eğitim öğretim verdiği söyleniyordu. Hypatia, zamanla halk tarafından iyice nefret edilen bir kişi olmuştur. Bunun sonucunda, savunmasız bir şekilde üniversitenin kapısında 45 yaşında öldürülmüştür.

2009 yılında çekilen Hypatia Agora adlı filmde de, ünlü matematikçinin hayatı konu edilmiştir.

  • Ünlü Türk Matematikçi Ali Kuşçu kimdir, ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
  • Matematik zoom üzerinden özel ders
    ile ilgili yazımızı okumak için lütfen bize buradan ulaşınız.