İstanbul Matematik Festivali

1. İstanbul Matematik Festivali

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan 1. İstanbul Matematik Festivali, 4-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Galatasaray Üniversitesi’nde gerçekleştiriliyor. Galatasaray Üniversitesi Ortaköy Yerleşkesi’nde gerçekleştirilecek olan etkinlikte film ve belgesel gösterimleri,  standlar ve açık havada değişik aktivitler gerçekleştirilecek.

4-5 Mayıs tarihleri,10:00-16:00 saatleri arasında matematikseverlerin bir araya geleceği etkinlikte, öğretim üyeleri, akademi dünyasından insanlar ve öğrenciler bir araya gelecek. Açık alanda kurulacak standlarda bir çok matematik etkinlikleri düzenlenecek. Festivalin ilk günü, 4 Mayıs 2019 tarihinde, 10:00-16:00 saatleri arasında Meksikalı ünlü matematkçi José Luis Cisneros-Molina, katılımcılara açılış konuşması gerçekleştirecek.

1. İstanbul Matematik Festivali’nde, matematik dünyasında yer alan Hanoi Kuleleri, paradokslar, lineer cebir, kriptoloji (şifreleme), topoloji, yeni keşfedilen geometrik şekil skütoid, kombinatorik oyunlar, simetri teorisi, birbirini yenen zarlar, matematik sorularını anında çözen köpükten baloncuklara kadar farklı ve matematikle ilgili konular işleniyor. Bu konular her yaştan katılımcıların anlayacağı şekilde standlarda ele alınacak. Katılımcıların bu problemler hakkında fikir yürütmeleri ve soru sormaları hedefleniyor.

Festivalde ayrıca iki adet sergi de yer alacak. Fields madalyalı ilk kadın matematikçi olan İran asıllı Maryam Mirzakhani’yi anmak için “Remember Maryam Mizakhani” sergisi de bu festivalde yer alacak. “IMAGINARY” adlı ikinci sergide ise, gündelik nesnelerle ilişkili cebirsel denklemler sergilenecek. İsteyen katılımcıların matematikle ilgili film, belgesel ve video gösterilerini de bulabileceği bu etkinliğin ücretsiz olacağını özellikle vurgulamak istiyoruz.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiyi

l2019/">buradan bulabilirsiniz.

Ünlü Matematikçiler kimdir, sitemizd eyer alan ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.