Öklid Kimdir

Öklid Kimdir Kısaca Hayatı…

Ünlü Matematikçi Öklid kimdir kısaca hayatı merak edilmektedir. M.Ö. 330-275 yılları arasında yaşayan Yunan matematikçi daha çok geometri çalışmalarıyla tanınmıştır. Öncelikle Öklid’in hayatına baktığımızda, eğitimini akademide tamamladıktan sonra İskenderiye’de büyük bir matematik okulu kurduğu görülmektedir.

öklid kimdir

Öklid kimdir kısaca hayatı

Öklid, yaşadığı döneme kadar olan geometri ve matematik alanında yaptığı çalışmalarını Öğeler isimli kitapta toplamıştır. Ayrıca bu kitabında 5 adet aksiyom ortaya koymuştur. Başka bir deyişle, aksiyomun anlamı kanıta ihtiyaç duymayan açık bir şekilde belli olan gerçekler olarak ifade edilmektedir. Geometriyi ispat ve aksiyomlara dayalı bir dizge olarak işleyen 13 ciltlik kitabı “Elementler” bu alandaki ilk kapsamlı çalışmaydı. Öklid’in elementleri olarak da bilinen bu eser 2000 yıl boyunca önemli bir başyapıt olarak kullanılmıştır. Sonuçta, Öklid bu başyapıtında, düzlem geometrisi, aritmetik, sayılar kuramı, rasyonel sayılar ve katı cisimler geometrisi konularını işlemiştir. Ek olarak, Öklid geometrisi, yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Buna ek olarak geometri dersi de okullarda Öklid’in öğelerine bağlı olarak okutulmuştur.

Matematikte çok sık kullanılan OBEB yöntemi (ortak bölenlerin en büyüğü) Öklid bulmuştur ve buna Öklid algoritması denir. Öklid bağıntısı ya da Öklid teoremi olarak da ifade edilen, dik bir üçgenden, dik açının olduğu köşeden hipotenüse yani karşı kenara dikme indirilirse, altta yer alan resimde görüldüğü gibi eşitlikler oluşur.

Image result for euclid theorem

 

h² = x ∙ y
a² = x ∙ c
b² = y ∙ c
c ∙ h = b ∙ a

 

Öklid’in Beş Aksiyomu nelerdir:
1- İki noktadan yalnızca bir doğru geçer.
2- Bir doğru parçası iki yöne de sınırsız bir şekilde uzatılabilir.
3- Merkezi ve üzerinde bir noktası verilen bir çember çizilebilir.
4- Bir doğruya dışında alınan bir noktadan bir ve yalnız bir paralel çizilebilir.
5- Bütün dik açılar birbirine eşittir.

 

Öklid kimdir ve Öklid’in Eserleri Nelerdir :

  • Elemanlar : Eucdes Geometrisi – Elamanter Geometri
  • Verler (Dodemena)
  • Yüzeylerde Geometrik Yerler (Troipris Piphanea)
  • Optik (Optica )
  • Polizmalar
l>

Son olarak, ünlü matematikçiler kimlerdir, ödevleriniz ve araştırmalarınızla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Matematik zoom üzerinden özel ders ile ilgili yazımızı okumak için lütfen bize buradan ulaşınız.