Öklid Kimdir ?

Öklid Kimdir, Kısaca Hayatı…

Ünlü Matematikçi Öklid kimdir ? M.Ö. 330-275 yılları arasında yaşayan  Yunan matematikçi daha çok geometri çalışmalarıyla tanınmıştır. Öklid’in hayatına baktığımızda eğitimini akademide tamamladıktan sonra İskenderiye’de büyük bir matematik okulu kurmuştur.

öklid kimdir

Öklid

Öklid, yaşadığı döneme kadar olan geometri ve matematik alanında yaptığı çalışmalarını Öğeler isimli kitapta toplamıştır. Öğeler kitabında 5 adet aksiyom ortaya koymuştur. Aksiyomun anlamı kanıta ihtiyaç duymayan açık bir şekilde belli olan gerçekler olarak ifade edilmektedir. Geometriyi ispat ve aksiyomlara dayalı bir dizge olarak işleyen 13 ciltlik kitabı “Elementler” bu alandaki ilk kapsamlı çalışmaydı. Öklid’in elementleri olarak da bilinen bu eser 2000 yıl boyunca önemli bir başyapıt olarak kullanılmıştır. Öklid bu başyapıtında, düzlem geometrisi, aritmetik, sayılar kuramı, rasyonel sayılar ve katı cisimler  geometrisi konularını işlemiştir. Öklid geometrisi, yüzyıllar boyunca kullanılmış ve geometri dersi okullarda Öklid’in öğelerine bağlı olarak okutulmuştur.

Matematikte çok sık kullanılan OBEB yöntemi (ortak bölenlerin en büyüğü) Öklid tarafından bulunmuş ve  Öklid algoritması olarak anılmaktadır. Öklid bağıntısı ya da Öklid teoremi olarak da ifade edilen, dik bir üçgenden, dik açının olduğu köşeden hipotenüse yani karşı kenara dikme indirilirse, altta yer alan resimde görüldüğü gibi eşitlikler oluşur.

Image result for euclid theorem

 

h² = x ∙ y 
a² = x ∙ c 
b² = y ∙ c 
c ∙ h = b ∙ a 

 

Öklid’in Beş Aksiyomu :
1- İki noktadan yalnızca bir doğru geçer.
2- Bir doğru parçası iki yöne de sınırsız bir şekilde uzatılabilir.
3- Merkezi ve üzerinde bir noktası verilen bir çember çizilebilir.
4- Bir doğruya dışında alınan bir noktadan bir ve yalnız bir paralel çizilebilir.
5- Bütün dik açılar birbirine eşittir.

 

Öklid’in Eserleri :
1- Elemanlar : Eucdes Geometrisi – Elamanter Geometri
2- Verler (Dodemena)
3- Yüzeylerde Geometrik Yerler (Troipris Piphanea)
4- Optik (Optica )
5- Polizmalar

 

Ünlü Türk Matematikçi Ali Kuşçu ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.