Pisagor Kimdir Kısaca Hayatı

Pisagor Kimdir Kısaca Hayatı (M.Ö. 570 – 495)

Ünlü matematikçi Pisagor kimdir kısaca hayatı nasıldır ? Pisagor’un yaşamına baktığımızda, M.Ö 570 ile M.Ö 495 yılları arasında yaşamış ünlü matematikçi ve filozoftur. Pisagor Sisam adasında doğmuştur. O da Thales gibi ticaret ile uğraşan babasıyla farklı şehirlere gitti. Thales’in öğrencisi oldu. Pisagor da Thales gibi Mısır’a matematikte öncü olan bu ülkeye gitmeliydi, öyle de yaptı.

Sisam adasına geri döndüğünde, adanın Polykrates’in baskısı altında olduğunu görünce İtalya’nın güneyinde yer alan ve bir Yunan kenti olan Kroton‘a yerleşti. Burada matematik öğretisi yapan gizli bir topluluk kurdu. Üstelik Kroton’da kurduğu bu topluluk oldukça dikkat çekiciydi, zamanla siyasi bir topluluk haline geldi. Aynı zamanda topluluktakiler kendilerini matematikçiler (mathematikhoi) olarak adlandırıyorlardı. Topluluk üyeleri okulda yaşıyorlardı ve kişisel hiçbir şeye sahip değillerdi. Et yemiyorlardı. Topluluğun dışından katılmak isteyen öğrenciler dinleyici konumundaydı. Matematikçilerin tersine dinleyicilerin et yemelerine ve kendi eşyalarına sahip olmalarına izin veriliyordu.

pisagor kimdir kısaca hayatı

Pisagor

Pisagor, sayılara dayalı olarak bir çok bilimle ilgili çalışma yapmıştır. Astronomi, fizik, felsefe ve dini alanlarda sayıları baz almıştır. En büyük keşfi ise kendi adını taşıyan Pisagor Teoremi olmuştur. Pisagor teoremiyle irrasyonel sayıları keşfetmiş ve müziğin matematiksel tarafından yola çıkarak diaktonik skalayı bulmuştur. Telli Çalgılar üzerinde araştırmalar yapmış ve sonucunda kısa olan telin, uzun tele göre daha fazla ses çıkarttığını belirtmiştir. E

ğer bir tel diğer tele göre 2 kattan daha fazla uzunsa, telin uzunluğunun 3’te 2 oranında değişmesinin, çıkardığı sese etkisinin 5’in katları şeklinde olacağını belirmiştir.

Pisagor Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü söyleyen ilk kişidir. Fizik alanında optik kuralları koyan ilk kişi de kendisidir. Pisagor’un asıl kendisini ön plan buluşları daha çok Geometri alanında olmuş, dağınık ölçme ve kural tekniklerini bir arada belli bir mantık çerçevesinde değiştirilemeyecek prensiplere dayandırmıştır. Pisagor’un ölüm tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Fakat tahmini olarak 100 yaşına kadar yaşadığı düşünülmektedir. Pisagor’un eserleri denildiğinde, sonuç olarak bilinen tek eseri “Doğa” adlı eseridir.

  • Diğer ünlü Matematikçilerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.
  • Matematik zoom üzerinden özel ders ile ilgili yazımızı okumak için lütfen bize buradan ulaşınız.