Sınav Tüyoları

Sınav Tüyoları nelerdir, nelere dikkat etmeliyiz?

Milyonlarca öğrencinin gireceği LGS  ve YGS sınavları öncesi, sınav tüyoları nelerdir ? Sınavda nelere dikkat etmeliyiz ? Stratejimiz ne olmalı ? Buyurun yazımıza..

1- Sınavdan bir gün önce, sınav çalışmalarınızı durdurunuz. Hala ders çalışıyor olmak sizi yoracaktır. Ayrıca güzel bir gün geçirmeye çalışmak, sevdiğiniz şeylerle zaman geçirmek sınav stresinizi atmanıza yardımcı olacaktır. Ertesi gün için midenizi bulandıracak, sizi yoracak, her zaman yediğiniz yiyecek içecek harici beslenmemeye dikkat ediniz.

2- Sınavdan önce ve sınav anında olumlu düşünmeye çalışın ve paniklemeyin. Strese girmeden daha önceden belirlediğiniz sınav stratejinize sadık kalarak soruları çözmeye başlayın.

3- Her soru için gereken zamanı iyi ayarlayın, takıldığınız sorularla çok fazla uğraşmayın, zamanınıza dikkat edin, zamanınız arttığında yapamadığınız soruya tekrar dönerek yapabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

4- Sorularınıza cevaplarken, aklınıza ilk gelen şık dışındaki diğer şıklara güçlü bir nedeniniz yokken geçmeyin. Akla gelen ilk şıkkın doğru olma ihtimalini yüzde 70 olduğunu unutmayın. Emin olmadığınız sorulara yanlış cevap vermektense boş bırakmanın daha da doğru olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

5- Hangi ders sorusu olursa olsun, soruyu çok iyi okumayı sakın unutmayın.

6- Girdiğiniz sınava göre sayısal öğrencisi iseniz Matematik ve Fen Bilimlerinden, sözel öğrencisi iseniz Sözel derslerden sınava başlamanın size daha yararlı olacağını sakın unutmayınız.

7- Özellikle Türkçe sorularında uzun paragraf sorularından korkmayınız, iyi anladıktan sonra sorunun bazen çok basit bir cevabının olduğunu unutmayınız.

8- İşlemleriniz mutlaka kitapçık üzerinde yapın ve soruları çözdüğünüz anda kodlama yapmayı unutmayın, kodlama işlemlerini sınavın son dakikalarına sakın bırakmayın.

9- Sınavınızı erken bitirseniz dahi sınavdan çıkmak yerine cevaplarınızı kontrol etmelisiniz. Kısacası bunun sizin yararınıza olduğunu sakın unutmayın ve sınav sürenizi son ana kadar kullanmaya çalışın.

10- Sınavda başarının konsantrasyon olduğunu unutmayın, odaklanın ve sınav harici şeyler düşünmeyin. Yapamadığınız soruların moralinizi bozmasına izin vermeyin.

Ünlü matematikçiler kimlerdir ? Merak ediyorsanız, ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, özel matematik dersi ihtiyacınız var ise, konuyla ilgili olarak bize buradan ulaşabilirsiniz.