Uluğ Bey Kimdir ?

Uluğ Bey Kimdir, kısaca hayatı..

Uluğ Bey kimdir, kısaca gerçek adı Miraz Muhammed Taragay olan Uluğ Bey 1393-1449 yılları arasında yaşamıştır. Timur İmparatorluğu’nun dördüncü hükümdarı, büyük bir matematikçi ve astronomdur. Timur tarafından sevilmesi sebebiyle kendisi Uluğ Bey olarak çağrılmaya başlanmış Türk matematikçidir. Uluğ Bey, Timur’un torunu yani Timur’un oğlu Şahruh’un büyük oğludur ve 1393 yılında Sultaniye şehrinde dünyaya gözlerini açmıştır.

uluğ bey kimdir

Uluğ Bey kimdir kısaca hayatı

Zamanın en bilgin sultanlarından olmuş, Semerkand’da medrese ve rasathane yaptırmıştır. Açtığı medresede bir çok bilgin ve düşünür yetişmiş, Uluğ Bey’de onlarla birlikte çalışmıştır. Rasathane’de zamanın en ileri astronomi araştırmaları yapılmıştır. Aynı zamanda bir çok bilgin de yetişmiştir. Uluğ Bey hayatı boyunca bilime katkıları olmuş bir hükümdardır. Ali Kuşçu’da onlardan bir tanesidir. Ali Kuşçu, Uluğ Bey’in ölümünden sonra Osmanlı İmparatorluğu’na gelmiştir. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet ile birlikte İstanbul’da bilimsel çalışmalarına devam etmiştir.

Uluğ Bey’in yaptığı çalışmalara baktığımızda, sadece matematik ve astronomi çalışmaları yoktur. Aynı zamanda ülkesinde seçkin Türk mimari çalışmalarına vesile olmuştur. Başta Semerkand ve Buhara şehirleri olmak üzere, tüm ülke çapında eşsiz Türk mimari yapıtları yaptırmıştır.

Uluğ Bey’ın eserlerine baktığımızda, yaptığı bilimsel çalışmalar ve bir çok bilim insanı yetiştirm

esinin yanında, 12 yıl boyunca rasathanede yaptığı gözlemlerin sonucunda, 1437 yılında yıldızların hareketlerini gösteren Uluğ Bey Zici ‘ni yazmasıdır.

Hayatı boyunca savaştan uzak durmuş, daha çok bilime , matematiğe ve astronomiye ilgi duymuştur. Uluğ bey, tahta geçmeye çalışan kendi oğlu tarafından 1449 yılında öldürülmüştür.

  • Ömer Hayyam’la ilgili yazımıza ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.
  • Matematik zoom üzerinden özel ders ile ilgili yazımızı okumak için lütfen bize buradan ulaşınız.